Astro-Pi Mission Zero

Αναζητώντας την επόμενη γενιά επιστημόνων του Διαστήματος

• Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA) που διενεργείται σε συνεργασία με το Ίδρυμα Raspberry Pi, προσφέρει σε μαθητές την ευκαιρία να γράψουν προγράμματα που θα εκτελεστούν στο διάστημα, στους υπολογιστές Raspberry Pi του Διεθνή Διαστημικού Σταθμού (ISS).
  • Από την έναρξη της σχολικής χρονιάς και στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής, οι μαθητές καθοδηγούμενοι σε ομάδες, ξεκινούν να μαθαίνουν βασικές έννοιες προγραμματισμού στη γλώσσα Python, ενώ παράλληλα γνωρίζουν στοιχεία που αφορούν τον εκπαιδευτικό υπολογιστή Raspberry Pi, τον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό, τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος. Σκοπός είναι η σχεδίαση και η υλοποίηση προγραμμάτων στο Εργαστήριο Πληροφορικής, τα οποία θα σταλούν και θα εκτελεστούν στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό.
  • Γύρω στα μέσα Μαρτίου, τα προγράμματα των ομάδων υποβάλλονται σε επίσημη πλατφόρμα και στη συνέχεια παίρνουν σειρά για να εκτελεστούν στον Ερευνητικό Δορυφόρο (ISS) έως τα τέλη Μαΐου.
  • Τον Ιούνιο οι ομάδες των μαθητών παραλαμβάνουν τα επίσημα πιστοποιητικά συμμετοχής τους, τα οποία αποστέλλονται από τους διοργανωτές της δράσης.

Mission Zero 2021-2022

Ενδεικτικές Εργασίες μαθητών από την παρουσίαση της Δράσης:

Πιστοποιητικό Συμμετοχής στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: