για ένα ασφαλέστερο διαδίκτυο

Πρόσφατα Άρθρα

Απομακρυσμένη λήψη τιμών Αισθητήρα και Οπτικοποίηση Δεδομένων σε Πραγματικό Χρόνο

Στα πλαίσια του 2023 STEM Discovery Campaign, το Σχολείο μας ξεκίνησε στο Εργαστήριο Πληροφορικής Δραστηριότητες με τους εκπαιδευτικούς μικροελεγκτές micro:bit.

Πρόσφατα αναρτήθηκε στην επίσημη ιστοσελίδα του Scientix, η Δραστηριότητα του Σχολείου μας με τίτλο:

MICRO:BIT: REMOTE SENSING AND REAL TIME DATA VISUALISATION

Σχετικά με το Scientix:

Είναι η νούμερο ένα κοινότητα για την εκπαίδευση των Φυσικών Επιστημών στην Ευρώπη.

Στόχος του είναι να προωθήσει και να υποστηρίξει μια πανευρωπαϊκή συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτικών STEM, ερευνητών εκπαίδευσης, φορέων χάραξης πολιτικής και άλλων εκπαιδευτικών φορέων για να εμπνεύσει τους μαθητές να ακολουθήσουν σταδιοδρομία στον τομέα της Επιστήμης, της Τεχνολογίας, της Μηχανικής και των Μαθηματικών (STEM).

Free Website Hit Counter
Free website hit counter